Noutăţi

Împreună cu CFCECAS, pregătim primul curs video pentru managementul de caz din serviciile de asistență și protecție a copilului din România

Dat fiind faptul că, în practică, am întâlnit multe situații în care atribuțiile și rolul managerului de caz sunt neclare sau necunoscute, am decis să realizăm, împreună cu Centrul de Formare și Evaluare în Asistență Socială (CFCECAS), un material video care să pună la dispoziția celor interesați informații despre:

  1. Preluarea cazului și evaluarea inițială a situațiilor de risc;
  2. Evaluarea sistemică / complexă a situației copilului;
  3. Elaborarea și implementarea planului de intervenție:
  4. Monitorizarea și actualizarea planului de intervenție;
  5. Închiderea cazului și asistența post-intervenție;

Astfel, atât profesioniștii în domeniu cât și persoanele implicate într-un proces de protecție a copilului, vor putea avea acces la informații clare și o înțelegere adecvată a procesului și a modului de intervenție.

Vom reveni în curând cu detalii 😉

Lasă un comentariu

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: