Legislativ

Aștept de mult timp comunicarea unei sentințe în legătură cu adopția. Care sunt termenele și ce pot să fac?

Art. 87 alin. 6 din Legea nr. 273/2004 prevede ca orice hotărâre în legătură cu adopția, inclusiv declararea copilului adoptabil, se redactează în termen de 7 zile de la pronunțare.

În cazul în care au trecut mai mult de 7 zile, Directia Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului poate formula o cerere de urgentare a redactarii. În cazul în care a trecut un termen nerezonabil de la data pronunțării și nu s-a comunicat sentința, adică mai mult de 60 zile, atunci se poate formula o plângere la Inspecția Judiciară.

Vă recomandăm să descărcați Ghidul pentru sesizarea Inspectiei Judiciare. Orice persoană care are interes poate formula o astfel de cerere.

Lasă un comentariu

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat asta: